súbor vecí
LV č. |
Okresný úrad |
Okres |
Obec |
Katastrálne územie |
1763 |
Banská Štiavnica |
Banská Štiavnica |
BANSKÁ ŠTIAVNICA |
Banská Štiavnica |
Parcely registra "C" evidované na katastrálnej mape:
Parcelné číslo |
Druh pozemku |
Výmera /m2/ |
2385 |
Zastavaná plocha a nádvorie |
918 |
2386 |
Záhrada |
931 |
Stavby:
Súpisné číslo |
Na parcele číslo |
Druh a popis stavby |
Druh chránenej nehnuteľnosti |
48 |
2385 |
20 – tvorive zariadenie |
201 – Nehnuteľná kultúrna pamiatka (národná kultúrna pamiatka) |
Predmet dražby okrem vyššie uvedeného tvoria aj ďalšie stavby a vonkajšie úpravy, ktoré nie sú evidované na LV, ale tvoria príslušenstvo alebo súčasť veci: plot pri studni a pivnici, studňa, podzemná pivnica, spevnené plochy, oporné múry, vonkajšie schody, prípojka vody, prípojka kanalizácie, vodomerná šachta, kanalizačná šachta.
Spoluvlastnícky podiel 1/1. Predmet dražby sa draží ako celok, tak ako „stojí a leží“.
Tvorivé zariadenie súp. č. 48, parc. č. 2385, kat. ú. Banská Štiavnica
Stavba je v katastri nehnuteľností zapísaná ako Tvorivé zariadenie so súp. č. 48, postavená je na parc. č. 2385, v kat. území Banská Štiavnica. Stavba je situovaná v zastavanom území mesta Banská Štiavnica v širšom centre mesta východne od centra vedľa hl. cesty smer Štiavnické bane s priečelím stavby orientovaným do ulice Novozámockej a hornou hranicou pozemku pozdĺž ulice A. Sládkoviča. Prístup k samotnej stavbe je úzkym vchodom a vjazdom na hornej strane z ulice A. Sládkoviča, zo spodnej strany ulice Novozámockej je vstup kamenným vonkajším schodiskom.
Jedná sa o historický objekt pochádzajúci pôvodne zo 17.-18. storočia, zaradený je do mestskej pamiatkovej zóny. Objekt je nehnuteľnou kultúrnou pamiatkou, avšak všeobecná hodnota stanovená v znaleckom posudku nezohľadňuje historickú hodnotu objektu. Objekt je atypického, nepravidelného pozdĺžneho tvaru so zachovanými pôvodnými zvislými obvodovými múrmi a valenými klenbami. Objekt je osadený vo svahovitom teréne má jedno podzemné podlažie na časti pôdorysu v prednej časti, prízemie na celom pôdoryse a podkrovie takmer na celom pôdoryse stavby viď. dispozičné a rozmerové náčrty v prílohách posudku.
Pôvodný objekt (stredný trakt) pochádza zo 17. storočia. V druhej polovici 18. storočí bol pristavený zo severnej steny krajný trakt a pôvodná časť prešla výraznými rekonštrukciami so zásahom do prvkov dlhodobej životnosti stavby, čím je možné datovať pôvodný vek stavby na toto obdobie. V 19. storočí bol pristavený celý južný trakt, ktorý bol postupne úplne technicky znehodnotený, čiastočne zbúraný. Na základe programu pamiatkových úprav prešiel objekt najrozsiahlejšou prestavbou v prvej polovici 80-tych rokov 20. storočia, pričom bol celý južný trakt čiastočne zbúraný. Trakt bol vybudovaný nanovo a z pôvodného severného traktu zostali iba pôvodné múry a klenby. Všetky klenby boli staticky zosilnené, všetky konštrukcie krovu boli vybudované nové vrátane krytiny, tepelných izolácií, všetkých vnútorných inštalácií, podlahy, úpravy povrchov, výplní otvorov atď.
1. PP - suterén
Podzemné podlažie je vybudované na severnej strane v pôvodnom trakte. Dispozičné pozostáva z krajnej haly po celej šírke objektu prístupnej z exteriéru vstupnými dverami taktiež interiérovým schodišťom cez medzipodestu. Druhá časť suterénu nie je s halou prevádzkovo prepojená, prístupná je dvomi točitými schodišťami a pozostáva v podstate z dvoch samostatných sociálno-hygienických traktov - jedného pre ubytovaciu bunku a jedného pre spoločenskú halu prízemia. Sociálny trakt pre halu je členený na časť ženy/muži, trakt pre ubytovaciu bunku pozostáva z chodby s točitým schodišťom a kúpeľne s WC. Výškovo je podlaha suterénu osadená na kóte -2,5m oproti podlahe prízemia.
Konštrukčný systém v krajnom trakte haly je pôvodný - valená priečna klenba svetlého rozpätia 4m, výšky päty klenby 1,9m a vzopätia oblúka 0,9 m. Steny a klenby sú z kamenného muriva s hrubým maltovým pojivom. Z vnútornej strany boli dodatočne vybudované tehlové prímurovky s vetracími otvormi. Vnútorné omietky sú vápenné hladké. Podlahy sú z matnej keramickej dlažby. Okná sú zdvojené drevené pôvodného členenia a rozmeru s pieskovcovými šambránami z vonkajšej strany a kovovými mrežami.
Sociálna časť v susednom trakte je vybudovaná na mieste bývalých pivníc, ktoré boli zasypané. Konštrukčne sa jedná o železobetónovú monolitickú vaňu, ktorá zároveň slúži ako statické zabezpečenie a stuženie spodnej časti objektu. Strop na touto časťou je monolitický železobetónový. V suteréne je kompletný rozvod zdravotechniky, na stenách je keramický obklad do výšky 160 resp. 200 cm, na podlahe je keramická dlažba 10/10cm. Zariaďovacie predmety a vybavenosť je štandardná. Rozvody vody sú z pozinkovaných rúr, kanalizačné rozvody sú plastové. Teplá voda je ohrievaná lokálnymi elektrickými akumulačnými bojlermi. Vetranie je nútené elektrické, v tejto časti nie sú okná, dvere sú dyhované drevené.
1. - NP - prízemie
Prízemné podlažie pozostáva zo súboru miestnosti navzájom prevádzkovo prepojených po celom pozdĺžnom pôdoryse stavby. Prevádzkovo je možné prízemie rozčleniť na dva prevádzkové celky - južná novšia časť prevádzkového zázemia objektu a severná historická časť. Prevádzková časť je prístupná zadným vchodom z pravej strany od ulice A. Sládkoviča. Dispozičné pozostáva zo vstupnej chodby na medzipodeste s dvojramenným schodišťom, malého nákladného výťahu, chodby, kancelárie, skladu, zázemia kuchyne a samotnej kuchyne.
V strednej historickej časti sú dve spoločenské miestnosti - jedáleň a hala, v zadnej časti je vstupná chodba prístupná hlavným vstupom zo zadnej strany nádvoria dreveným vonkajším schodišťom. V zadnom trakte vedľa vstupu sú dve ubytovacie bunky s vlastným príslušenstvom a malá kancelária. Posledný trakt je výškovo osadený cca 100 cm nad celkovou podlahou prízemia, prístupný malým schodišťom.
Konštrukčný systém v krajnom prevádzkovom novšom trakte je klasický murovaný, nepravidelnej šírky s nosnými obvodovými stenami, ktoré sú z tehlového muriva rôznych hrúbok. Stropy sú montované keramické s hurdis vložkami a oceľovými nosníkmi a zálievkou. V historickom trakte sú tri valené priečne klenby svetlých rozpätí 4,8/5,8/4,8m, výšky päty klenby je 1,9m a vzopätí 1,7/1,0/1,7m. Steny a klenby sú z kamenného muriva s hrubým maltovým pojivom. Z vnútornej strany boli dodatočne vybudované tehlové prímurovky s vetracími otvormi. V poslednom trakte je dodatočne dobudovaný montovaný keramický strop. Vnútorné omietky sú vápenné hladké. Podlahy sú z matnej keramickej dlažby, v ubytovacích bunkách je textília. Okná sú zdvojené drevené pôvodného členenia a rozmeru s pieskovcovými šambránami z vonkajšej strany a kovovými mrežami.
V sociálnych zariadeniach je kompletný rozvod zdravotechniky, na stenách je keramický obklad do výšky 160 resp. 200 cm, na podlahe je keramická dlažba 10/10 cm. Zariaďovacie predmety a vybavenosť je štandardná. Rozvody vody sú z pozinkovaných rúrok, kanalizačné rozvody sú plastové. Teplá voda je ohrievaná lokálnymi elektrickými akumulačnými bojlermi.
II.NP - podkrovie
Podkrovie pozostáva z dvoch prevádzkových častí - sociálnoubytovacieho zázemia personálu v podkroví nad južnou novšou časťou stavby a ubytovacou časťou v stredovej a severnej časti stavby. Obidve časti nie sú navzájom prevádzkovo prepojené.
Časť personálu je prístupná dvojramenným schodišťom v južnej časti pri zadnom prevádzkovom vstupe. Dispozičné pozostáva z chodby so sociálnym zariadením, dvoch skladov, dvoch podkrovných izieb (ubytovacej bunky} s kompletným sociálnym zariadením.
Ubytovacia časť je prístupná schodišťom zo vstupnej chodby pri hlavnom vstupe zo zadnej strany nádvoria, dispozične pozostáva z chodby s dvomi jednoramennými schodišťami - k ateliéru v stredovej časti stavby a k dvom ubytovacím bunkám na severnej strane stavby. Všetky tri ubytovacie bunky (vrátane ateliéru) majú samostatné kompletné sociálne príslušenstvo.
Konštrukčný systém podkrovia je tvorený obvodovými podmurovkami pomúrnic po celej dĺžke stavby, väčšinou z tehlového muriva rôznych hrúbok. Krov v južnej a stredovej časti pri ateliéri je väčšinou klieštinový s premenlivým rozponom, pri kolmom vikieri na severnej strane je sedlový stolicový s väznými trámami. Štíty krovu sú ukončené malými valbičkami, na štítových stranách sú prídavné ozdobné drevené rímsy. Krytina je zo štiepaných drevených impregnovaných šindľov na latách, medzi krokvami je tepelná izolácia s fóliou. Klampiarske konštrukcie - odkvapové žľaby a zvody sú z pozinkovaného plechu, strecha opatrená bleskozvodom. Vnútorné povrchové úpravy murovaných štítov, podmuroviek a priečok sú upravené hladkou omietkou, šikmé podhľady krovu sú obložené dreveným falcovaným lakovaným obkladom. Okná v krove sú strešné značkové, v štítoch a v miestnosti na severnej strane sú rovnaké ako v prízemí. Podlahy chodieb sú z matnej keramickej dlažby, v ubytovacích bunkách je textília. V sociálnych zariadeniach je kompletný rozvod zdravotechniky, na stenách je keramický obklad do výšky 160 resp. 200 cm, na podlahe je keramická dlažba 10/10 cm, zariaďovacie predmety a vybavenosť je štandardná. Rozvody vody sú z pozinkovaných rúr, kanalizačné rozvody sú plastové. Teplá voda je ohrievaná lokálnymi elektrickými akumulačnými bojlermi.
Objekt je v katastri nehnuteľností evidovaný ako tvorivé zariadenie, podľa dispozičného usporiadania a podľa účelu posledného využitia je možné objekt považovať za rekreačné zariadenie penziónového typu, čím je určený na účelové rekreačné využitie. Stavba je v priestore ohraničená stenovými a strešnými konštrukciami, jedná sa o budovu v zmysle STN 734055. Objekt nespĺňa technické podmienky pre halové stavby, jedná sa o budovu - budovu pre spoločné ubytovanie a rekreáciu ostatnú murovanú JKSO 801791 - KS 121 2 ostatné ubytovacie zariadenia na krátkodobé pobyty.
V čase znaleckej obhliadky nebol objekt využívaný, zdemontované boli vykurovacie telesá, interiérové dvere, čiastočne kuchynské zariadenie, vyprataný bol nábytok. V suteréne a na prízemí sú opadané omietky vo veľkom rozsahu cca do 1 m, čo je známkou nefunkčnej hydroizolácie. Poškodená a opadaná je aj vonkajšia omietka. Poškodené sú textilné podlahové krytiny. Chýbajú niektoré vodovodné batérie. Na niekoľkých miestach je opadaná omietka zo stropov, poškodené sú obklady drevom v podkroví. Funkčnosť rozvodov nebolo možné v čase obhliadky overiť, pretože objekt bol od dodávky médií odpojený. Z uvedeného je zrejmé, že objekt chátra, vyžaduje rozsiahlu rekonštrukciu. Objekt znalec hodnotil ako poškodenú stavbu.
Vzhľadom na vek, technický stav, konštrukčné vyhotovenie, vykonané rekonštrukcie a technický stav v zmysle zásad citovanej metodiky bola základná životnosť určená kubickou metódou pri uvažovaní východiskovej základnej životnosti 200 rokov.
Plot pri studni a pivnici
Oplotenie je vybudované na južnej strane pri opornom múre nad podzemnou pivnicou, pri studni a zo severnej strany pri hranici pozemku. Zo strany schodov od ulice Novozámockej sú osadené pri vstupe drevené bránky. Oplotenie bolo vybudované v roku 1984, základnú životnosť stanovil znalec odborným odhadom na 40 rokov.
Studňa
Studňa je vybudovaná vo svahu za objektom pri podzemnej pivnici, steny sú kamenné, nad studňou je kamenná obruba s dreveným prístreškom. Studňa patri k pôvodnej zástavbe. Vybudovaná bola pravdepodobne okolo roku 1900, základnú životnosť stanovil znalec na 150 rokov.
Podzemná pivnica
Pivnica je vybudovaná vo svahu vedľa objektu zo strany záhrady. Jedná sa o podzemnú stavbu z lomového kameňa s betónovou zálievkou a železobetónovým monolitickým stropom. Pristúp je z chodníka vedľa objektu plechovými vrátami. Pivnica je bez okien. Pivnica bola vybudovaná v roku 1984, základnú životnosť stanovil znalec na 50 rokov.
Spevnené plochy
Spevnené plochy z kamenných dlažobných kociek sú vybudované zo zadnej strany objektu ako prístupové chodníky k objektu, spevnené parkovisko nad pivnicou a chodník ku studni. Vybudované boli pri generálnej rekonštrukcii objektu v roku 1984.
Oporné múry
Oporné múry z prednej strany sú vybudované z lomového kameňa zo strany ulice Novozámockej vo svahovitom teréne ako podchytenie svahov pred objektom a pri vonkajších schodoch. Oporné múry zo zadnej strany sú vybudované taktiež z lomového kameňa zo strany záhrady vo svahovitom teréne ako podchytenie svahov za objektom, pri studni a chodníku pri objekte. Vybudované boli v roku 1984, základnú životnosť stanovil znalec na 50 rokov.
Vonkajšie schody
Vonkajšie schody sú vybudované vo svahovitom teréne pri vstupe z ulice Novozámockej a za domom pri oporných múroch pri chodníku vedľa domu, Vyhotovené sú z kamenných stupňov na terén. Vybudované boli v roku 1984, základnú životnosť stanovil znalec na 50 rokov.
Prípojka vody
Prípojka vody je vedená z verejného vodovodu z ulice Novozámockej do vodomernej šachty pred objektom vo svahu. prípojka je z oceľových rúr v celkovej dĺžke 10 m. Vybudovaná bola v roku 1984, základnú životnosť stanovil znalec na 50 rokov.
Prípojka kanalizácie
Prípojka kanalizácie je vedená z domu v dvoch vetvách cez šachtu do verejnej kanalizácie. Vybudovaná bola v roku 1984, základnú životnosť stanovil znalec na 50 rokov.
Vodomerná šachta
Jedná sa o betónovú monolitickú šachtu s vodomernou súpravou. Vybudovaná bola v roku 1984, základnú životnosť stanovil znalec na 50 rokov.
Kanalizačná šachta
Kanalizačná šachta je vybudovaná pred objektom vo svahu pri lome a spojení kanalizačných vetiev. Vybudovaná bola v roku 1984, základnú životnosť stanovil znalec na 50 rokov.
Pozemky
.... parc. KN C č. 2385 o výmere 918 m2 je vedený ako zastavané plochy a nádvoria a parc. KN C č. 2386 o výmere 931 m2 vedený ako záhrady v okrese Banská Štiavnica, obec Banská Štiavnica, kat. územie Banská Štiavnica. Pozemky sa nachádzajú medzi ulicami A. Sládkoviča a Novozámockou ul. v blízkosti historického centra mesta.
Na pozemku p.č. 2385 je situovaný objekt tvorivého zariadenia súp. č. 48 (nehnuteľná kultúrna pamiatka), pozemok p.č. 2386 je priľahlým pozemkom k objektu. Pozemky sa nachádzajú v pamiatkovej rezervácii mesta
Analýza polohy nehnuteľností:
Banská Štiavnica je historické mesto na strednom Slovensku s výrazne multikultúrnou minulosťou. Známe je ťažbou kovov (najmä striebra), významnou banskou legislatívou, samosprávou a akademickou tradíciou. Mesto je „Mestská pamiatková rezervácia“ od roku 1950 a zároveň centrom chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy. Mesto bolo ako "historické mesto Banská Štiavnica a technické pamiatky jeho okolia" zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. V meste sa nachádza viacero historických a kultúrnych pamiatok. Obyvateľstvu je k dispozícii kompletná sieť obchodov a služieb, úrady, banky, školstvo, športové zariadenia a pod. V meste sa nachádzajú štyri mestské časti a deväť osád. V blízkosti sa nachádzajú mestá Žiar nad Hronom a Zvolen. Podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR má mesto približne 10 tis. obyvateľov. Evidovaná miera nezamestnanosti je podľa štatistických údajov ÚPSVaR pre okres Banská Štiavnica k máju 2019 vo výške 5,79 %. Doprava v obci je zabezpečená autobusovou, vlakovou dopravou a MHD.
Údaje sú čerpané z obchodného vestníka a z vlastných zdrojov a analýz. Zverejnené údaje majú informatívny charakter a nie sú použiteľné pre právne účely.